Ostatnio mięśnie core czy też centrum stały się niezwykle popularne. Do niedawna liczył się tylko sześciopak, dla niektórych nadal liczy się tylko on, ale na horyzoncie pojawiają się również inne tendencje. O tym, czy jest core pisałam już tutaj. Jeśli jestes nowa na blogu koniecznie zajrzyj i dowiedz się o co chodzi.

Trening core

Koncepcja treningu core jest często stosowana w pracy fizjoterapeutów czy treningu kierowanego specyficznie na tą grupe mięśniową. Takim treningiem jest przykładowo pilates, chociaż zaznaczam, że nie jest to jego jedynym celem. W klubach fitness pojawiają się również zajęcia mające core w nazwiej. Core jest ważny, ponieważ to on stabilizuje nasze ciało w niestabilnym życiu, czy to w autobusie, czy to przy podnoszeniu dziecka czy na desce surfingowej albo snowboardowej – wybierz sama. Bez silnego głębokiego gorsetu niestety będziemy skazani na nieprawidłowa postawę ciała, urazy i ból. Sorry, ale musiałam to napisać.

płaski brzuch

 

Jak prawidłowo zaangażować mięśnie centrum?

Niestety core ma to do siebie, że nie da się zaangażować poprzez samoczynne wykonywania ćwiczeń. O ile mięsień prosty poddaje się mechanizmowi wykonywania danego ruchu, o tyle jego koledzy znajdujący się pod spodem i w niedalekim sąsiedztwie w nosie mają liczbę powtórzeń czy obciążenia.

Znajdź najepierw neutralne ustawienie kręgosłupa i  zlokalizuj swoje mięśnie głębokie

W bezruchu, leżąc na macie z ugiętymi kolanami postaraj się rozszerzać klatkę piersiową na wdechu we wszystkich kierunkach, poczuj jak powietrze wędruje do dna miednicy. Na wydechu zaangażuj dno miednicy, postaraj się zbliżyć do siebie guzy kulszowe (kości, na których siedzisz), dalej zwężyć talię i żebra, tak żebys poczuła gorset otulający dookoła Twój brzuch i unoszący od dołu jego zawartość. Pępek na wydechu powinien powięziowo wędrować w górę w stronę żeber, a nie w dół.

Zalecenie jest takie, aby nie tyle wciagać brzuch, ponieważ takie działanie powoduje nadmierną presję na mięśnie dna miednicy, ale właśnie unosić dno miednicy i zwężać talię i żebra. Na początku nie potrzebujesz ruchu, nie potrzebujesz nic zginać, podnosić, powtarzać milion razy. Przy takiej pracy powinnaś poczuć delikatne “motyle w brzuchu”. Jeżeli ta koncepcja jest dla Ciebie totalnie nowa, daj sobie czas na poczucie o co w tym chodzi i o to jak wytworzyć połączenie głowa-mięśnie głębokie.

płaski brzuch

Co mi to daje?

Tak jak napisałam, dni miliona brzuszków są chyba policzone, teraz stawia się coraz bardziej i dobrze na świadomą, metodyczną i zgodną z biomechaniką pracę. Taka praca da Ci rezultaty w postaci pięknej sylwetki, smukłej talii i zdrowego ciała bez bólu. Od siebie mogę tylko dodać, że na właśnym ciele przetestowałam również wracanie do formy po porodzie – płaski brzuch miałam już po 2 tygodniach! A powiem, że nie robiłam absolutnie NIC w tym kierunku. Po prostu moje mięśnie głęboki zadziałały jak naturalny gorset 🙂

Masz pytania, sugetie, informacje? Napisz do mnie maila lub odezwij się w komentarzu 🙂

Jeżeli chcesz zgłębić tajniki pracy z mięśniami głębokimi to zapraszam Cię na mój majowy wyjazd na Mazury, gdzie będziemy ćwiczyć, oddychać głęboko i cieszyc się bliskościa natury. Wszystkie informacje znajdziesz tutaj. Zostały mi 4 miejsca!