Poczynając od tego wpisu chciałabym wyjaśnić kilka kwestii związanych z pilatesem i nie tylko z nim, bo jak wiecie pracuję z kilkoma metodami jednak pilates jest dla mnie taką bazą. Na pierwszy ogień idzie więc neutralny kręgosłup.
Co oznacza neutralny kręgosłup? Może słyszałyście o tym już wcześniej, może nie. W tym poście chciałabym spróbować wyjaśnić czym jest i dlaczego warto ćwiczyć przy neutralnym ustawieniu kręgosłupa.
Neutralny kręgosłup oznacza, że wszystkie siły na niego działające są zrównoważone, czyli wszystkie mięśnie i stawy są w równowadze. W pozycji stojącej kostka, kolano, biodro, bark i ucho powinny być w jednej linii. Jest to oczywiście sytuacja idealna i rzadko kto może pochwalić się takim ustawieniem. Spróbuj zastanowić się nad tym jak teraz stoisz. Czy rzeczywiście wymienione przeze mnie części ciała tak się ustawiają?
Kręgosłup ma 4 naturalne krzywizny, które pozwalają na utrzymywanie pionowej postawy, lepszą absorpcję drgań Pomyśl o sprężynie, zbyt mocno naciągnięta raczej nie spełnia dobrze swojej roli? Niektórzy instruktorzy ustawiają kręgosłup neutralnie, inni każą wklejać dolne plecy w matę. Ja sama uczę neutralnego kręgosłupa. Dlaczego? Dlatego, że wierzę (są też badania), że to dla naszego ciała najbardziej naturalne i funkcjonalne ustawienie, które pozwala na efektywne wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za poprawną sylwetkę i dobre funkcjonowanie na co dzień.
Jak więc się ustawić w takiej pozycji? Głowa swobodnie na macie, szyja długa – ważna sprawa, bo część z was kładąc się na macie ma brodę zbytnio podniesioną do góry, a przy tym skróconą szyję. Tylne żebra powinny być doklejone do maty. Pomiędzy odcinkiem lędźwiowym (dolne plecy) a matą powinna być niewielka luka. Kość krzyżowa natomiast (punkt ponad kością ogonową) powinna również znajdować się na macie. W ten oto sposób uzyskamy neutralne ustawienie kręgosłupa.
Zalet wykonywania odpowiednich ćwiczeń w takim ustawieniu jest wiele. Szybko i efektywnie wzmacniamy mięśnie środka. Chcesz mieć płaski brzuch, spróbuj, efekty naprawdę mogą Cię zaskoczyć. Doświadczyłam tego na własnej skórze wracając błyskawicznie do formy i figury po ciąży.
Wiedząc już czym jest neutralny kręgosłup, staraj się myśleć o nim w ciągu dnia i wracać do niego kiedy przyłapiesz się na tym, że zbyt mocno wyginasz swoje plecy lub też zbyt mocno je zginasz np. podczas siedzenia lub poświęcając swój cenny czas na przeglądanie internetowych ciekawostek na telefonie.
Ok! Teraz postaramy się przejść do praktyki, jako, że przygotowałam pierwszy filmik! Mam szczerą intencję, aby powstała cała seria.
https://youtu.be/bHWJfkHgPLk
Daj mi znać jak poszło, jestem ciekawa!
Kasiu super filmik, bardzo przydatny. Generalnie jeśli chodzi o pilates w Polsce jest bieda. Ani w fitness clubach zajęć ani nawet na YouTube nie ma takich profesjonalnych filmików (zarówno polskich jak i zagranicznych). Joga jest mocno popularna ale z Pilates jest jakoś niedoceniany. Także tak trzymaj !
P.S. Super jakby udało Ci się nakręcić takie filmiki z pełnym treningiem. Jak np. robi to Ali Kamenova z yogą 🙂
Powodzenia 🙂
Jeju bardzo miło mi to słyszeć! Wielkie dzięki za te słowa, bo to dla mnie ogromna motywacja do dalszego działania. Mam plany na umieszczenie całych lekcji w internecie, ale na razie idę do przodu małymi krokami. Najpierw na warsztat wzięłam podstawy tak, żeby było później wiadomo o co chodzi i żeby nie było tak, że trzeba jakoś się ustawić, ale totalnie nie wiadomo jak, bo tutaj naprawdę detale mają ogromne znaczenie.
Super, dziękuję, zamierzam teraz ćwiczyć codziennie! Nie mam kondycji, a pokazane przez Ciebie ćwiczenia były naprawdę dostosowane do kogoś takiego;)
Super, bardzo się cieszę. Taki jest zamysł. Zaczynamy d podstaw, stabilizujemy się, uczymy swojego ciała. Nie od razu Rzym zbudowano 😉 Trzymam kciuki.
Popieram głos Malwiny i czekam niecierpliwie na dalsze lekcje. To prawda, że w dziedzinie Pilatesa jest w internecie o wiele mniej filmów niż o jodze… O polskim YT nie wspominając 🙂
Super! Wielkie dzięki za motywację dziewczyny. Filmiki już są. Teraz muszę to wszystko złożyć w całość 😀
Niedawno zaczęłam pracę i stwierdziłam, że muszę zadbać o kręgosłup i nogi jeżeli chcę dożyć wieku emerytalnego nieposkręcana 😀 mam nadzieję, że niedługo pojawi się tu więcej bo zapowiada się bardzo obiecująco. Faktycznie te ćwiczenia ktore pokazalas nie są supertrudne aale kiedy skupiam się na wykonywaniu ich poprawnie to czuję, że tam w śrdoku dużo się dzieje 😉 dzięki!
Zdecydowanie trzeba dbać o siebie, tym bardziej, że kręgosłup to taki element, który bardzo lubi sie psuć 😉 Czasami nie chodzi o przerzucanie milionów ton żelastwa ani skomplikowane ruchy, powrót do podstaw i właściwe wykonanie jest na w stanie zapewnić profilaktykę. Szykuję kolejne materiały na bloga, także zapraszam do zaglądania, zapisywania się na newsletter i polecania znajomym 🙂
Cieszę się, że trafiłam do Ciebie 😉 Lubię aktywny tryb życia i poszukuję osób, których forma przekazu mi odpowiada! Dzięki za fachowe info – na pewno skorzystam.
Super! Bardzo się cieszę. Co tydzień staram się wrzucać tutaj coś przydatnego.
Kasiu, dziękuję. Tego mi potrzeba, pomału, ostrożnie, wszystkie sztywne miejsca delikatnie chcę rozruszać. Bardzo dobrze mi się to robi z Tobą. Super.
Jupi! Bardzo, bardzo miło mi to słyszeć 😀 Fajnie, że respektujesz potrzeby swojego ciała. Tak trzymaj Kasiu.