Ćwiczenia po porodzie to ciężki temat. Wiele z nas, mamusiek chce jak najszybciej wrócić ‘do formy’. Nie jestem nawet w stanie nawet zliczyć ile razy słyszałam pytania o to, kiedy zniknie mój brzuch, co z nim zrobić i tym podobne. Rozumiem Was dziewczyny. Całkiem serio. Moje ciało nie jest wcale inne od Waszych ciał. Fizjologia rządzi się we wszystkich przypadkach tymi samymi prawami. Temat jest naprawdę bardzo ale to bardzo obszerny, a ja jak zapewne wiecie przy dwójce maluchów, które ostatnio non stop są ze mną w domu nie mam zbyt wiele czasu na poruszenie wszystkich aspektów związanych z ćwiczeniami po ciąży dlatego niech ten wpis i filmik będą dla Was taką bazową wiedzą.
Tuż po porodzie
Już w pierwszej, drugiej dobie po porodzie możesz wykonywać delikatne ćwiczenia oddechowe, a wszystko po to, aby zacząć mobilizować przeponę, która pod koniec ciąży nie miała łatwego życia. Przepona i oddech są kluczowe dla naszego dobrego funkcjonowania, dlatego nie pomijaj absolutnie tego tematu. Ponadto odpowiednia praca przepony oddechowej będzie wpływać na przeponę moczowo-płciową. Warto dodać również delikatną mobilizacją dna miednicy aczkolwiek ja zalecam zajęcie się tym tematem pod okiem wyspecjalizowanego fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Postawa to podstawa
Ja wiem, że ja o tym do znudzenia potrafię, ale na serio postawa jest absolutnie najważniejsza i kluczowa w tej całej układance. Ciąża znacząco wpływa na zmianę postawy i często widzę kobiety wiele lat po porodzie, których figura może wróciła, ale postawa nie została skorygowana skąd biorą sie przeróżne problemy i dolegliwości.
Tutaj mam dla Ciebie króciutkie ćwiczenie:
Stań bokiem do lustra i zaobserwuj jaką masz postawę. Gdzie znajdują się w stosunku do siebie: ucho, bark, biodro, kolano i kostka? Czy są w jednej linii? A teraz postaraj się zadbać o to, aby ustawić ucho, bark, biodro, kolano i kostkę w jednej linii. Przypominaj sobie o takim ustawieniu zawsze kiedy możesz. Stoisz na przystanku? Zadbaj o postawę. Jedziesz windą? Zadbaj o postawę.
Brzuszkom mówimy STOP
Jest naprawdę caaaaałe mnóstwo bardziej funkcjonalnych ćwiczeń na brzuch, a już w szczególności dla pociążowego brzucha. Widziałaś filmik z kurką? Nie? To koniecznie zobacz co dzieje się z Twoim dnem miednicy kiedy chcesz zadbać o płaski brzuch robiąc brzuszki KLIK Pominę już kwestię tego, że wbijanie kręgosłupa w podłogę jest dla nas zupełnie niefunkcjonalne gdyż imituje pozycję, którą i tak większośc z nas przyjmuje siedząc wiele godzin za biurkiem. Tak więc zamiast dbać o płaski brzuch spychasz narządy wewnętrzne w dół, przeciążasz swoją szyję oraz lędźwia a do tego psujesz postawę. Ponadto utrudniają oddychanie w prawidłowy sposób, co jak już wiemy jest bardzo ważne w kontekście powrotu do formy po ciąży. Jeśli chcesz mieć płaski brzuch to z całą pewnością NIE JEST to ćwiczenie, które należy wykonywać.
Trening po połogu
Aby nie zostawać gołosłowną 8 tygodni po porodzie przy okazji nagrywania filmików do Szkoły Mobilności nagrałam krótki trening wraz z omówieniem wybranych przeze mnie ćwiczeń bezpiecznych do wykonania po porodzie.
Jeżeli informacje w tym wpisie okazały się dla Ciebie przydatne podziel się nimi <3 W przygotowaniu jest seria filmików o bezpicznym treningu po porodzie tak, abyś nie tylko dobrze wyglądała ale również dobrze funkcjonowała przez wieeeele wieeele lat. Jeżeli nie chcesz niczego przegapić zapisz się na mój newsletter pobierając zestaw ćwiczeń rozluźniających TUTAJ wtedy wszystkie nowinki będą przylatywać do Twojej skrzynki mailowej.
Uściski,
Kasia
PS. Pamiętasz, że cały czas można dołączac do Wirtualnego Studia? To platforma online z treningami oraz innymi materiałami, które pomogą Ci zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Zapisać możesz się TUTAJ.
PS.2 Gorąco polecam Ci również profil Trening mamy, gdzie znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat powrotu do formy i ćwiczeń zarówno w ciąży jak i po ciąży.
Cześć, ja jestem 10 tygodni po porodzie i nie ukrywam, że też chciałabym pozbyć się brzucha, bo źle się z nim czuje. Ciężko znaleźć jakieś rozsądne ćwiczenia po ciąży i połogu. Czy do tych ćwiczeń trzeba dołożyć jakąś rozgrzewkę i na początek jedna seria czy można zwiększyć ich ilość? Ewentualnie czy można do tych ćwiczeń dołożyć Twój trening na bosaka lub 21 dni na macie? Niedawno trafiłam do Ciebie i bardzo mi się spodobało. Nie ukrywam, że nie mogę się doczekać Twojej serii treningów po połogu. Kiedy możemy sie ich spodziewać? Pozdrawiam serdecznie,
Cześć Justyna! Bardzo się cieszę, że Ci sie u mnie spodobało 🙂 Te ćwiczenia nie wymagają rozgrzewki jako takiej tzn. nie musisz przed nimi biegać, wymachiwać rękami itp. Są to ćwiczenia o małej intensywności i mogą one stanowić częśc rozgrzewki. Na filmiku prezentuję ćwiczenia jednak nie prowadzę przez pełen trening. Możesz wykonać kilka powtórzeń każdego ćwiczenia zwracając uwagę na to, że oddech jest tutaj bardzo istotny. W listopadzie postaram się nagrać serię filmów po ciąży/połogu później jest grudzień – wiadomo. Realnie rzecz ujmując celowałabym w styczeń.
A czy te ćwiczenia są również odpowiednie gdy ciąża zakończyła się cc ? Kiedy można rozpocząć treningi po cc.
Pozdrawiam
Tak, można je zrobić również po CC, jednak po porodzie przez CC warto zwrócić uwagę również na zaopiekowanie się blizną. Są to delikatne ćwicznia, które jednak warto zacząć po zakończonym połogu i otrzymaniu zielonego światła od inekologa i fizjoterapeuty uroginekologicznego.