Mamy środek wakacji, a skoro wakacje to i podróże! Te małe i duże wymagają od nas przyjmowania takiej samej pozycji przez kilka/kilkanaście godzin jeśli wybieramy się nieco dalej. Kiedy byłam nastolatką często wybieraliśmy się rodzicami w nieco dalsze podróże samochodowe. Wtedy nie odczuwałam skutków długotrwałego siedzenie tak dotkliwie jak teraz. W dzisiejszym wpisie postanowiłam pokazać Wam kilka ruchów, które warto robić na postojach, aby uruchomić te obszary, które mają “najgorzej” podczas długotrwałej jazdy. Przed Tobą ćwiczenia dla kierowców!
Wciśnij tył głowy w zagłówek
Kiedy prowadzimy często wysuwamy głowę do przodu, jest to ruch podobny do tego, jaki wykonujemy pracując przy komputerze. Takie ustawienie nie jest zbyt korzystne, ponieważ zaburza neutralne ustawienie struktur w tym obszarze. Moją pierwszą propozycją jest zmiana ustawienia głowy i odcinka szyjnego. Ustawianie się w samochodzie na siedząco może nie jest idealne, ale wciśnięcie tyłu głowy w zagłówek pomoże Ci wydłużyć skrócony tył szyi i ustawić nieco lepiej struktury z przodu. Spróbuj wykonać ten ruch kiedy poczujesz dyskomfort podczas prowadzenia samochodu lub kiedy sobie o tym przypomnisz. Wydłuż kręgosłup przez szczyt głowy do sufitu.
Po lewej widzisz ustawienie z głową wysuniętą do przodu. Niezbyt korzystne i często widoczne u zawodowych kierowców. Pozdrawiam serdecznie mojego wujka taksówkarza! Po prawej skorygowane ustawienie głowy i szyi podczas prowadzenia samochodu.
Rozciągnij boki ciała
Wielogodzinne siedzenie za kierownicą i wpatrywanie się w trasę przed sobą nie jest zbyt korzystne dla mięśni naszego tułowia. Nie również wykonywać żadnych ruchów bokami ciała, co sprawia, że mięśnie znajdujące się po bokach ulegają usztywnieniu. Drugim ćwiczeniem, które zaproponuję jest rozciąganie boków ciała. Pozowli to na delikatną mobilizację mięśni tułowia, pozytywnie wpłynie również na pracę przepony, jeśli zatrzymasz pozycję i postarasz się zrobić wdech do bocznych żeber. Ważne jest to, aby nie przepychać biodra na bok i pilnować ustawienia klatki piersiowej nad miednicą, co po długotrwałej jeździe może być problematyczne.
Otwórz klatkę piersiową
Kiedy prowadzisz i trzymasz ręce na kierownicy Twoja klatka piersiowa jest “zamknięta” mało jest miejsca na oddech. Po trasie możesz odczuwać sztywność w tym rejonie. Zaproponuję Ci teraz proste ćwiczenie, które możesz wykonać na postoju. Dłonie ułóż na samochodzie, a biodra ustaw nad stopami, pozwól, aby Twoja klatka piersiowa opadła swobodnie w dół, postaraj się skierować pośladki delikatnie do góry tak, aby uzyskać optymalne ustawienie. Przypilnuj również tego, aby głowa nie opadała bezwiednie w dół.
Rotacje
Prowadząc samochód niestety nie możesz wykonywać ruchów rotacyjnych, które coraz wcześniej zanikają w naszym życiu osobniczym. Dzieje się tak, ponieważ takich ruchów mamy po prostu…mało! Na postoju lub po przybyciu do miejsca docelowego koniecznie wykonaj rotację w odcinku piersiowym, ponieważ to on jest tutaj najbardziej narażony na unieruchomienie. Staraj się nie skręcać zbyt mocno bioder.
Rozciąganie łydek
Wciskanie sprzęgła, hamulca i gazu podczas jazdy sprawia, że nasze łydki są w ciągłej gotowości i mają sporo pracy podczas prowadzenia samochodu. Niekórzy kierowcy doświadczają nawet skurczów tej części ciała. Łydkę możesz rozciągnąć stając na krawężniku palcami i opuszczając piętę w dół lub opierając się o samochód.
Dodatkowe ćwiczenia dla kierowców
Na koniec przydałoby się jeszcze rozciąganie grupy zginaczy bioder, jednak nie mam niestety dobrego zdjęcia. Jeśli wiesz jak rozciągnąć przód biodra to śmiało, bardzo polecam rozciągnąć ten obszar po podróży. Polecam również masaż stóp piłeczką. Podeszwy stóp wykonują podczas prowadzenia samochodu sporo pracy. Ćwiczenia dla kierowców, mogą zdecydowanie poprawić jakość życia podczas dłuższych podróży.
Mam nadzieję, że ten zestaw będzie dla Ciebie przydatny i będzie towarzyszył Ci na postojach w te wakacje. Daj mi znać, jeśli te ćwiczenia przyniosą Ci ulgę, a jeśli znasz kogoś, kto wybiera się w podróż samochodową podeślij mu ten wpis. Niech idzie w świat i przynosi ulgę kierowcom.
Uściski,
Kasia
PS. Jeśli potrzebujesz większej ilości ćwiczeń rozluźniającyh, to możesz je znaleźć w przygotowanym przeze mnie bezpłatnym PDFie o TUTAJ
Kasiu, bardzo przydatny artykuł. Właśnie wybieram się w dłuższą podróż i z pewnością wypróbuję ćwiczenia. Myślę, że każdy kierowca będzie Ci wdzięczny za te rady, więc udostępniłam ten wpis na FB.
Życzę owocnego wypoczynku nad naszym pięknym morzem.
Ten artykuł jest super! Na pewno będę korzystać ;D
Bardzo się cieszę, że to, co tutaj zaprezentowałam Ci pomoże, juhu! Taki jest cel!
Bardzo się cieszę Ewo, że artykuł przypadł Ci do gustu i dziękuję za podzielenie się. Mam nadzieję, że te ćwiczenia sprawią, że wakacje będą jeszcze lepsze dla wielu z nas 🙂
Super artykuł, warto też wspomnieć o zwisie na drązku, slyszalam ze to dobra opcja do rozciagniecia plecow
Tak jest! Zwis jest super, tylko, że akurat…nie było nic do zwisania w okolicy za bardzo haha! ;P