Co się z tym wiąże?
Plecy okrągłe, czyli nadmierne zaokrąglenie w górnej części pleców to typ postawy, który dość często można zaobserwować, niestety wspomniane już ‘wyprostuj się’ pomaga jedynie na chwilę. Zaokrąglona górna część pleców równa się mniejszej przestrzeni dla organów witalnych, takich jak serce i płuca. Oddech staje się płytszy, często zaczyna nam brakować na niego miejsca w ciele przez co oddychanie staje się mniej efektywne i odżywcze dla naszego organizmu. Może to skutkować nieprawidłowym wzorcem oddechowym, pracą przepony i mięśni oddechowych, mniejszą mobilnością kręgosłupa piersiowego, a także dolegliwościami bólowymi. Niefajnie prawda? Ponadto postawa wpływa na nasze samopoczucie. Tak jest! Nasz mózg otrzymuje te informacje i w zależności od tego jaką masz postawę w danym momencie potęguje poczucie pewności siebie i zadowolenia lub odwrotnie.
Jak sobie radzić?
Jeżeli dużo pracujesz przy biurku, siedzisz za kierownicą czy też karmisz piersią powinnaś kilka razy w ciągu dnia wykonywać ćwiczenia, które będą przeciwdziałały zamykaniu klatki piersiowej. W ten sposób dasz znać swojemu ciału znać, że to nie jest pozycja, w której ma ono spędzać cały czas. Zaplanuj sobie przerwy podczas, których będziesz miała szansę się ‘odgiąć’, wydłużyć kręgosłup, wziąć kilka głębszych oddechów.
Mobilność kręgosłupa piersiowego – rotacja
Ustaw się w klęku podpartym, jedną dłoń zostaw na macie, drugą ułóż na potylicy. W swoim tempie sięgaj łokciem do maty i w górę w kierunku sufitu. To ćwiczenia na rotację w odcinku piersiowym kręgosłupa doskonale wpływa na
poprawę zakresu ruchu.
Rotacja ramion
W dowolnej pozycji – siadzie, postawie ułóż jedną dłoń za plecami, drugą z tyłu za głową. W swoim tempie zmieniaj ustawienie rąk. Wykonaj 5-8 powtórzeń na stronę. To ćwiczenie świetnie wpływa na naszą obręcz barkową.
Otwieranie klatki piersiowej w siadzie
To świetne ćwiczenie, które możesz spokojnie wykonywać podczas pracy. W siadzie wydłuż kręgosłup i przenieś ręce za siebie, jeśli siedzisz na krześle możesz chwycić się za nie. Sięgnij mostkiem przed siebie i oddychaj głęboko, wydech powinien być dłuższy niż wdech.
Mam nadzieję, że te ćwiczenia pomogą Ci w lepszym dbaniu i prawidłową postawę. A jeśli chciałabyś poznać więcej ćwiczeń, nie tylko na otwieranie klatki piersiowej koniecznie musisz wziąć udział w Szkole mobilności, która jest zupełnie darmowa, zapisać możesz się TUTAJ.
Daj znać jak Ci idzie i do zobaczenia na macie,
Kasia
Dziękuję za te ćwiczenia, ja też mam od czasów nastoletnich problem z tym nieszczesnym garbieniem się.
Ha! To tak jak ja! Ale jak sama widzisz można z tym pracować 🙂
Dzień dobry Kasiu. zapisałam się do szkoły mobilności. Dużo siedzę w ciągu dnia i boli mnie właściwie cały kręgosłup czasami, ale mam pytanie dotyczące mojej mamy.
Chciałabym się poradzić, bo ona nie chce iść ani do żadnego lekarza, ani rehabilitanta. Ma już 70 lat i bardzo się ostatnio przygarbiła i co gorsza, mam wrażenie, że to ma wpływ na jej zdrowie, ma na przykład kłopoty z żołądkiem. Trochę to tak wygląda, jakby gdzieś tam w środku był jakiś ucisk.
Kręgosłup na pewno nie jest już zdrowy, ale chciałabym ,żeby mogła się poczuć chociaż odrobinę lepiej.
Te ćwiczenia wydają się proste i bezpieczne, ale jak sądzisz czy mogę je polecić mamie, żeby nie zrobiła sobie krzywdy?
Myślę, że możesz je polecić mamie. Pamiętajcie jednak, że żadne ćwiczenie nie powinno generować bólu. Może być dyskomfortem, ale nie powinno być bolesne.
Świetnie Kasiu! Właśnie czuję, jak bardzo potrzebuję takich ćwiczeń. Pracuję przy komputerze i mój kręgosłup od jakiegoś czasu zaczął się ostro buntować. Serdeczne dzięki za proste ćwiczenia, od dziś włączam je do przerw między pracą a pracą.
Super, właśnie takie jest ich przeznaczenie – krótkie, proste, takie, które może wykonać każdy w każdych warunkach 🙂
Dziękuję za polecenie tego wpisu 🙂 Ćwiczenia są łatwe i można je wykonać w każdych okolicznościach.